Ministr zahraničí Kavan se stal ve stejnou dobu jak koordinátorem českých tajných služeb, tak hrdinou bestselleru Kato - Příběh opravdového člověka. Přitom už samotná možnost této dvojrole je pro obeznámeného diváka naprosto nepochopitelná. Zdaleka nejde jen o Katovy aktivity z konce šedesátých let, kdy chodil udávat neposlušné české studenty na českou ambasádu v Londýně. Velmi zamlžená je především jeho činnost v sedmdesátých a osmdesátých letech. Polopravdy obestírající jeho tehdejší život, cesty do komunistické Prahy, kterých si prý ani jednou nevšimla Státní bezpečnost, zájem KGB. To je profil muže, který vzhledem ke své snadné vydíratelnosti může být snad dobrým informátorem tajných služeb, ale v žádném případě by je neměl vést.

Cesty do Prahy

Kavan se sešel v Praze a v Londýně s majorem StB Františkem Zajíčkem (nebo jeho pražským kolegou) šestačtyřicetkrát. Za to, že podával zprávy, často i písemné, dostával také peníze, celkem přes padesát liber (téměř roční stipendium). Kavan se prý domníval, že se schází s „normálním diplomatem“. Jeho vysvětlení uvěřil v roce 1996 i tuzemský soud, který konstatoval, že Kavan spolupracoval s StB nevědomě. Korunním svědkem nebyl nikdo jiný než právě Zajíček, který odpřisáhl, že Kavan nevěděl, s kým se schází. Jenže tentýž rozvědčík Zajíček jako svědek o pět let dříve před Komisí pro vyšetřování událostí sedmnáctého listopadu vypověděl, že Kavanovi byla jeho příslušnost ke komunistické tajné službě zcela…

v23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2744

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte