Dějiny filmu se od samého počátku odehrávají ve znamení napětí mezi dvěma odlišnými světy obrazů. Od realistické polohy bratří Lumierů, jejichž vlak vjíždí do venkovského nádraží, se odráží fantastický vzlet Meliése, jehož raketa opouští Zemi a dopadá na Měsíc. Není pochyb o tom, že americký režisér Tim Burton obývá svou tvorbou i svým zjevem linii fantastična, kterou obohacuje o prvky dvou na první pohled opačných uměleckých forem: animovaného filmu a klasického malířství. Snímek Ospalá díra, inspirovaný povídkou Washingtona Irvinga z roku 1820, vtahuje do svého tajuplného světa vliv starší Disneyho adaptace této látky (1949) stejně jako holandského malířství a americké krajinomalby přelomu 18. a 19. století.

Rukodělná práce

Ospalá díra je podívanou v pravém slova smyslu. Tak jako jiné Burtonovy filmy i ona vychází z pojetí obrazu jako toho, co klade meze přirozené lidské touze po racionalizaci, a zároveň tak posiluje stejně přirozenou lidskou touhu po záhadách. Přitažlivost a nepřístupnost obrazu je tentokrát promítnuta přímo do zápletky, jejímž jádrem je střetnutí „moderního“ detektiva a jeho vědeckých metod s přízrakem bezhlavého jezdce. Podle samotného režiséra jde o soupeření „muže, který myslí příliš mnoho, s mužem, který nemá hlavu“. Je tedy zřejmé, že se Burton a scenárista Andrew S. Walker (mj. autor thrilleru Sedm) od Irvingovy literární předlohy odchýlili velmi výrazně. Ichabod Crane (Johnny Depp) se z místního učitele změnil ve…

v20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte