V současné době, kdy se nosí házet na našeho jižního souseda bláto, si neodpustím kritickou reakci na některé historické nepřesnosti a poněkud jednostranné zkreslování faktů v článku Jaroslava Jírů Prožít znovu minulost (Respekt č. 11/2000). Hned zpočátku autor blahosklonně zapomíná, že antisemitismus přelomu století není rozhodně pouze záležitostí rakouskou, ale přinejmenším celoevropskou. Ve Francii se v době Dreyfusovy aféry konaly mohutné demonstrace pod heslem „Smrt Židům!“ a Paříž byla v té době hlavním městem autoritářské a antisemitské evropské pravice. Pan Jírů jako romanista to nejspíše ví, nechce si to však - i pro účel svého článku, tedy mobilizaci proti hnědému nebezpečí - připustit.

Panské posvěcení

Nástin rakouských dějin v článku je jak z normalizační učebnice. Když v únoru 1938 kancléř Schuschnig rezignoval, bylo již dávno jinde rozhodnuto. Autor jistě zná Halifaxovo tlumočení Chamberlainova dobrozdání Hitlerovi z podzimu předcházejícího roku ve věci Rakouska a Československa. Faktem zůstává, že kancléř byl v menšině proti aktivizujícím se nacistům, sociálním demokratům (pro něž Hitler přinášel zaměstnanost a sociální jistoty) i části křesťanských sociálů. Prezident Miklas rezignaci přijal, ale odmítl uznat připojení k Říši, což autor jaksi zapomíná dodat. Plebiscit o připojení k Říši byl plánován na polovinu března, ale nekonal se kvůli invazi - to následné, co…

v20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte