Na kraji louky na předměstí moravských Hranic stojí místní starosta a nadšeně popisuje svou vizi. Za pár let tady bude stát zbrusu nová továrna, v níž najdou práci dva tisíce zdejších lidí. Je poslední březnové úterý a skvělou zprávu, která obsadila první místa televizního a tiskového zpravodajství, potvrzuje i zítřejší konference vlády. Ministr Grégr na ní nadšeně popisuje druhou největší světovou továrnu na televizní obrazovky, kterou u Hranic nepostaví nikdo jiný než slavný mezinárodní koncern Philips. Naznačuje plánovaná fabrika, že konečně nastal hospodářský zázrak a že kola průmyslu i hospodářského růstu se roztáčejí? Nebo je pádným důkazem tvrzení, že pohádky o východoevropském tygru definitivně skončily? Vypadá to spíš na druhou možnost. Tradiční české podniky se potácejí v dluzích, žádné větší nové v posledních deseti letech nevznikly - a tak slavíme jako epochální vítězství zprávu, že za několik let u nás kdosi z ciziny postaví halu, v níž budou špatně placení čeští nádeníci stát u pásu v trojsměnném provozu. Opravdu tak musela skončit země, donedávna tolik pyšná na pověst svých průmyslových dělníků a inženýrů? Ve skutečnosti to tak špatné není. Češi se přece jen mohou něčím chlubit. Schopnosti máme, jenom žijeme v jiném světě a globální ekonomika vyžaduje víc, než dosud stačilo.

Nejlepší je důvěra

Požadavky nové doby již před pěti lety ve svém zatím posledním bestselleru popisoval slavný americký sociolog Francis Fukuyama. Název jeho…

v20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Kontra

editor

kontra-1 (kopie)
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 392

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte