Na počátku dubna se v Káhiře uskutečnil historicky první summit zemí Afriky a Evropské unie. Hlavním tématem byla otázka, zda Afričanům odpustit jejich dluhy - za ta dlouhá léta nahromaděné do současné výše zhruba 350 miliard dolarů. Podle svých oficiálních vyjádření jsou k tomu dnes ochotny vyspělé země i mezinárodní instituce (MMF, Světová banka), dosud se však neshodly, za jakých podmínek by s odpuštěním souhlasily. „Je to příliš složitá otázka na to, aby vedla k jedinému řešení, stejnému pro všechny země,“ prohlásil například německý ministr zahraničí Joschka Fischer. Podle řady evropských zástupců je třeba se nejprve ptát, proč africké země nevyužily předchozích půjček k nastartování rychlého ekonomického růstu. Co je vlastně příčinou tak výrazné chudoby afrických zemí? Může za to jejich geografická poloha, či spíše tamní politické režimy, korupce a časté občanské války?

Jeffrey Sachs: Učme se zeměpisu

Mezi stoupence prvního vysvětlení patří známý harvardský ekonom Jeffrey Sachs, jeden z hlasitých kritiků mezinárodních institucí. „V tropech jsou země až na výjimky chudé, to je zřejmě víc než náhoda,“ říká. „Tanzanské zemědělství nefunguje: žít v tropických nížinách je těžké, je tam horko, vlhko, velká část populace bydlí na náhorních plošinách, které jsou daleko od trhů a přístavů.“ (Respekt č. 44/1999). Zeměpisnou polohu považuje víceméně za zásadní příčinu chudoby…

v17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte