Filozof Václav Bělohradský tvrdí, že česká společnost si náboženský pohled na svět uchovala víc než lidé v jiných evropských zemích. Úctu sice nepřitahují církevní symboly, zato jiné věci. Z pohledu cizinců je směšná například nábožná úcta k akademickým titulům, ještě důležitější posvátnou krávou je u nás ale medicína. V prostředí bílých plášťů se běžný člověk ocitá mezi polobohy, kteří rozhodují o jeho zdraví i životě. Vznešenost rezortu jenom podtrhuje fakt, že zdravotnické služby u nás jsou „zadarmo“. Lékaři vlastně rozdávají uzdravující dary jakoby z čirého milosrdenství. Osmým ministrem zdravotnictví za posledních deset let se stal brněnský lékař Bohumil Fišer, který vystřídal bouřliváka Ivana Davida. Již za měsíc ve funkci ukázal, že do rezortu patří. Nepřinesl žádnou koncepci, jak zdravotnictví administrovat, nevysvětlil ani ústně, co konkrétně hodlá podniknout, obvykle s poznámkou, že problémy jsou příliš složité. Ministr asi tuší, že státní úřady stejně neumějí ohromný zdravotnický systém řídit, že k tomu nemají ani dostatek pravomocí a že menšinová vláda na tom sotva něco změní. Bohumil Fišer přitom dobře plní své náboženské poslání: v roli jakéhosi zdravotnického velekněze opakuje známé pravdy nebo mýty a říká, že je všechno v pořádku a brzy bude ještě lepší. Na idyle může zarazit jediné: z vyspělých zemí dosud není znám příklad, kdy by nábožný přístup pomohl zdravotnickému sektoru víc než věcné řešení problémů.

V zajetí paradoxu

v15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte