Více než šest desetiletí po vydání se českým čtenářům dostává do rukou klasické dílo americké kulturní antropologie, Kulturní vzorce Ruth Benedictové (1887–1948). Konečně se tak mohou seznámit s teoriemi a argumenty jedné z nejvlivnějších protagonistek systémového studia kultur a kulturního determinismu.

Co je kultura?

Když se v roce 1952 Alfred Louis Kroeber a Clyde Kluckhohn pokusili vymezit pojem „kultura“, shromáždili více než 150 do té doby vypracovaných definicí (dnes už jich jsou jistě tisíce). „Kultura je produkt, je historická, zahrnuje ideje, vzory a hodnoty, je selektivní, lze se ji učit, je založena na symbolech, je abstrahována z chování a z produktů chování,“ usoudili nakonec. Tato neelegantní formulace zároveň shrnuje základní témata antropologických studií v USA v předcházejících desetiletích: zájem o skryté struktury, určující jedinečnou a neopakovatelnou podobu každé kultury jako celku, o mechanismy kulturního přenosu, kulturní změny a integrace. Protože byla podstata kultury spatřována v konfiguraci hodnot, norem, idejí a vzorů chování charakteristických pro zkoumanou společnost, vžilo se pro tento směr označení konfiguracionismus. Nebyl to ovšem jednolitý proud, spíše široké spektrum metod a přístupů. Konfiguracionisté zdůrazňovali sociální povahu kultury jako souboru poznatků získávaných učením. Odmítali myšlenku, že určité lidské skupiny, například rasy, mají nějaké specifické a neovlivnitelné vlastnosti, jichž se nikdy…

v12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte