Americká futuroložka HAZEL HENDERSONOVÁ pocházející z Velké Británie je jedním z těch západních intelektuálů, kteří už celá desetiletí někdy klidněji, jindy radikálně vystupují proti jevu zvanému globalizace. Proslavila se především knihou „Building a Win-Win World“ (1996), v níž kritizuje „globální soutěživost“ a to, jak úzce ekonomický přístup poškozuje kvalitu života, kterou autorka považuje za rozhodující. Patří k předním světovým zastáncům koncepce trvale udržitelného rozvoje, prosazuje etické principy ve fungování trhu apod. Je mj. členkou představenstva Worldwatch Institute a Světové komise pro financování OSN, její články vycházejí v novinách a časopisech po celém světě. Přednášela na University of California v Santa Barbaře a v Berkeley. Byla hostem loňského i letošního Fóra 2000.

Jak byste popsala to, čím se zabýváte? Jde o futurologii? Prognostiku? Odhadování ekonomického vývoje?

Neřekla bych, že jde zrovna o ekonomické předpovídání. To má příliš úzký horizont. Je to příliš malý model. Čím víc se globální proměny zrychlují, tím víc zajímavých jevů se odehrává vně ekonomického modelu; jsou to externality, jak říkají ekonomové. Už když jsem studovala ekonomii, uvědomovala jsem si, jak je ten rámec úzký, jak snadno může zavádět. Ignoruje totiž sociální kapitál i záležitosti životního prostředí v širším smyslu. Budeme-li vnímat růst společnosti jen v rámci hrubého národního produktu, vyřadíme-li životní prostředí…

50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte