Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Hrdost a ztráta paměti

V sobotu 16. října uplyne rok ode dne, kdy agenti britského Scotland Yardu zatkli na londýnské klinice chilského generála a doživotního senátora Augusto Pinocheta. Vedl je k tomu zatykač, který na bývalého chilského diktátora (kvůli španělským obětem tehdejších represí) vydal španělský soudce Baltasar Garzón. Sám Pinochet je od té doby v domácím vězení, v Británii běží soudní spory o jeho vydání do Španělska a vztahy mezi Madridem a Santiagem de Chile zůstávají napjaté.

Je to náš problém

Chilská vláda už několikrát hrozila přerušením vztahů se Španělskem, pokud Madrid nezmění svůj postoj k bývalému diktátorovi a nezastaví zahájený proces, ale nic takového se dosud nestalo. Nicméně chilský velvyslanec ve Španělsku byl povolán na konzultaci a vládní úředníci v Santiagu se setkali se zástupci největších španělských firem působících v Chile: sdělili jim, že přerušení vztahů mezi oběma zeměmi může mít katastrofální důsledky pro zájmy španělských obchodníků, a současně se je pokusili přesvědčit, aby jejich společnosti vyvinuly nátlak na madridskou vládu.Názor samotných španělských občanů na Pinochetův případ je dosti jednotný. Podle anket, které otiskly dva nejvlivnější listy na poloostrově el Mundo a el País, podporuje 70 až 80 % respondentů madridskou vládu a soudce Garzóna. Zdá se, že Španělé kauzu vnímají jako vlastní problém a že cítí hrdost, když se mluví o roli, kterou Španělsko hraje v otázkách mezinárodní spravedlnosti. Jinak se na věc dívají…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte