Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Rajské ostrovy

Nový svět se našemu starému pootevřel nejprve na Antilských ostrovech a první Evropané na jeho půdě mluvili španělsky. Přesto se většina pozornosti dostává dnes anglicky mluvící severní části kontinentu. Tamější model společnosti je všeobecně znám, byť jeho úspěšnost začíná být zpochybňována. Hispánská Amerika přitom nabízí jiná, velice aktuální i zajímavá řešení problému soužití heterogenních kultur. Jiné pojetí koexistence radikálně odlišných tradic tvoří páteř knihy Anny Houskové Imaginace Hispánské Ameriky (Hispanoamerická kulturní identita v esejích a románech), vycházející v nakladatelství TORST v rámci Malé řady kritického myšlení.

Souzvuk a vrstvení

Středoevropanovi bez odborného zájmu o Hispánskou Ameriku by se snad mohlo toto téma zdát odtažité. Ale hned úvodní věta knihy, citující Gadamerovu formulaci hlavní otázky naší doby, jíž je „koexistence od základu rozdílných kultur a jí odpovídající jazyková různorodost“, vtahuje toto dílo do kontextu západního myšlení. Postupně je stále patrnější, že nemálo autorčiných úvah a analýz je možné přímo aplikovat na středoevropské souvislosti. Hlavně první polovina knihy, věnovaná esejistické tvorbě, by měla být povinnou četbou politiků řešících českou integraci do evropských struktur i intelektuálů zamýšlejících se nad nebezpečím ztráty národní svébytnosti.Hledání identity a potřeba sebevymezení vůči (bývalé) španělské metropoli, vůči ostatním rodícím se státům Jižní a Střední Ameriky i vůči…

04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte