Není známo, zda Slobodan Miloševič věří horoskopům, ale pokud mu hvězdy věštily na srpen příjemné věci, měly pravdu. Srbská opozice po měsících protestů v menších městech neprobudila revoltu v Bělehradě. A obávaný střet fotbalistů Jugoslávie a Chorvatska, první od roku 1991, skončil 0:0. Jugoslávský prezident, který tuto neděli oslavil své 58. narozeniny a od konce války v Kosovu se snaží politické napětí ve své zemi co nejvíce utlumit, si nemohl přát nic lepšího.

Orlice, nebo šachovnice?

To, že srbští opoziční vůdci zřejmě nevyužijí šance a Miloševiče nesvrhnou, se dalo čekat. Po prohrané válce v Kosovu se mohlo zdát, že teď už Srbové konečně pochopí, proč by se ho měli jednou provždy zbavit. Ale opoziční předáci se dali do boje o moc poněkud nešťastně: místo aby se srotili pod jedním protirežimním praporem, začali na sebe nevraživě štěkat.O to méně bylo jasné, jak dopadne fotbal na zcela vyprodaném bělehradském stadionu Marakana. Zvítězí srbská orlice, anebo chorvatská šachovnice? Politický podtón sportovních utkání je dobře známý fenomén: stačí vzpomenout na rozruch při zápase USA - Írán na loňském šampionátu v kopané či na letošní kriketový mač Indie - Pákistán v době, kdy po sobě obě země střílely v Kašmíru. Ale na Balkáně, vyčerpaném téměř deseti roky válek, hospodářského úpadku a politických zvratů, je teď sport asi to jediné, čemu lidé mohou fandit. Utkání s týmem nedávného úhlavního nepřítele elektrizovalo atmosféru v obou zemích…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte