Mladá žena, kterou minulou neděli zmrzačil dosud neznámý zločinec s vírou v Baník Ostrava, měla mimořádnou smůlu. Ne vlastním přičiněním se ocitla v jiném světě: ve světě, kde se hosté vítají palbou kamení, kde mezi nejoblíbenější nahlas vyřčená slova patří „černá svině“ a „Jude Slavie“ a kde neexistuje větší zadostiučinění než pohled na bolestí se svíjejícího mladého muže v tričku konkurenčního mužstva. Iveta Cichá se na krátkou fatální chvíli ocitla ve světě ochozů fotbalových stadionů. Za jeho dnešní stav neseme vinu my všichni, kteří jsme fotbal a sport vůbec ještě nezatratili a nemyslíme si, že by fotbalová klání měla být ponechána napospas násilnickým primitivům.

Bi a bij ho do hlavy

Slavný a úspěšný česko-italský trenér Zdeněk Zeman tvrdí, že fotbalová pravidla na papíře jsou přímo krystalickou ukázkou neošvindlovatelné spravedlnosti. Trest přichází hned po zločinu (faulu), úspěch (gól) vám nikdo nemůže otrávit postranními intrikami nebo tím, že vám za něj prostě nezaplatí. A ještě si na závěr soupeři musí podat ruce. Jenže zkuste tuhle spravedlnost v praxi ukázat třeba dětem. Vzít je v neděli na český stadion? Zbláznili jste se? Co uvidí? Řečeno žargonem sportovních novinářů - „boj o body“. Jemu je podřízeno vše. Že fotbalisté hrají často brutálně a namísto podívané předvádějí jen zbabělé zakopávání míčů za tribuny? „Potřebovali jsme bodovat,“ vysvětlí s cynickým úsměvem trenér na tiskovce. „A dnešní bod má pro nás cenu zlata.“ A co to…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte