Staré chátrající usedlosti v českém pohraničí se opravují a před nimi parkují auta s bavorskými značkami: to přijeli na rekreaci Němci včetně někdejších vyhnanců ze Sudet. Z noční můry českých komunistů a republikánů se stala realita. Stačí se zajet podívat třeba na Tachovsko do podhůří Českého lesa - v každé z obcí v patnáctikilometrovém pásmu podél hranic tu má „svou“ chalupu jeden či dva Němci. Uvozovky jsou na místě, protože podle platného devizového zákona u nás cizinci nesmějí nabývat nemovitosti (s výjimkou například dědictví). Všechny dosavadní vlády se shodly, že zákaz by měl platit nejméně pět let po vstupu do Evropské unie. Klausův kabinet to navrhl, Tošovského projednal a Zemanův o prázdninách schválil. Prodej české půdy a chalup by podle nich ohrozil naše národní zájmy. „Naši občané se toho právem obávají,“ řekl v červenci vicepremiér Egon Lánský a oznámil, že kvůli této výjimce z evropských pravidel jsme ochotni výměnou přistoupit na stejně dlouhý zákaz práce Čechů v EU.

Mají ty baráky spadnout?

Hubený čtyřicátník s dlouhým vousem klečí u plotu a pečlivě vyměřuje základy pro novou podezdívku. „Matka pocházela z vedlejší vesnice, ale tam jsme nic nesehnali a tahle chalupa byla na prodej,“ vysvětluje směsicí češtiny a angličtiny. V Bavorsku slouží Klaus Oehrlein jako katolický kněz a v pohraničí pořádá česko-německé letní tábory. Tady v Rájově na Tachovsku pomáhá na pár týdnů rodičům, kteří si dům přestavují k rekreaci. Koupil ho pro…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte