Ruský ministr obrany Igor Sergejev tvrdí, že Severoatlantická aliance plánovitě a vytrvale připravuje pozemní operaci v Kosovu. Představitelé NATO ovšem vytrvale říkají pravý opak. Mohlo by se tudíž zdát, že se ruský ministr a jeho tajné služby mýlí. Jenže mezi základními tezemi bojového řádu FM-100–5 pozemního vojska Spojených stát§ najdeme i tuto: „K principům vedení válečných operací patří především moment překvapení.“ Jinými slovy, pokud by Aliance pozemní operaci připravovala, neoznámila by to předem v tiskovém komuniké. Podle vojenských expertů je nejpravděpodobnějším termínem možného úderu doba od 15. května do 15. června. Pokud by Aliance zaútočila později, nesplnilo by to prý účel operace: rychlý návrat uprchlíků do míst, odkud byli vyhnáni. Hrozilo by, že se válka protáhne do podzimu, kdy počasí boje velmi komplikuje. Takže podle této teorie mají spojenci na případný útok proti Miloševičovým jednotkám v Kosovu už jen necelé tři týdny.

Speciální jednotky zahajují válku

Brněnská fakulta vojenského zpravodajství analyzovala průběh posledních lokálních válek (např. v Čečensku, Afghánistánu, Grenadě, na Falklandách atd.). Podle analytického týmu byly jednoznačně nejdůležitějším druhem vojska v moderních konflikech tzv. síly speciálního určení (např. průzkum, výsadkáři nebo jednotky rychlého nasazení) a nejmenší význam mělo klasické pozemní vojsko. Jedinou výjimku představuje čečenská válka: Rusové do ní nasadili klasickou pěchotu, a jak…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2727

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte