Příští pondělí to budou přesně dva měsíce od začátku náletů Severoatlantické aliance na Jugoslávii. Dva měsíce intenzivního bombardování a infrastruktura Miloševičova režimu je těžce zasažena, řekl by skalní fanoušek NATO. Dva měsíce intenzivního bombardování a nic, řekl by nezávislý pozorovatel u vědomí faktu, že na situaci Kosovanů - vlastní příčině náletů - se toho příliš nezměnilo. Dva měsíce intenzivního bombardování a Kosovo je etnicky z větší části vyčištěné, řekl by „politický realista“. Dva měsíce intenzivního bombardování - a co dál? Takto se ptají lidé, kteří se snaží definovat strategii a cíle této války.

Novinka: návrat uprchlíků

Za posledních osm let proběhlo na Balkáně několik válek. Ta poslední, kosovská, se od předchozích liší přinejmenším v jednom ohledu: motiv zásahu NATO byl humanitární - nikoliv zatlačit agresora, ale zastavit vyhánění Kosovanů - a humanitární hlediska se objevují i ve stanovení politických cílů. V tom se shodují původní podmínky Aliance, německý plán, dosud nezveřejněná iniciativa česko-řecká, a dokonce - podle ruského vyslance Viktora Černomyrdina - i názor samotného Slobodana Miloševiče: bezpečný návrat uprchlíků. To je ovšem na Balkáně velká neznámá.V Chorvatsku a v Bosně dnes vládne fungující mír, ale o návratu uprchlíků v zásadě nelze hovořit. Chorvatská armáda v létě 1995 dosáhla v Krajině hranic s Bosnou, výsledkem bylo několik set tisíc srbských uprchlíků, ale nikdo z nich se nevrátil: Srbové dnes…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte