Nakladatelství Torst vydalo na sklonku minulého roku rozsáhlý výbor z kritických a esejistických textů Ivana Martina Jirouse. Kniha pod názvem Magorův zápisník shrnuje velkou část toho, co tento duchovní otec a nedobrovolný martyr undergroundové kultury v Čechách mimo svou básnickou tvorbu v letech 1965–1990 napsal. Není toho vůbec málo, uvědomíme-li si, že Jirous strávil osm a půl roku ve vězení a rád proklamuje svou nechuť ke psaní. Laik si těžko dokáže představit, s kolika úskalími se musel editor knihy Michael Špirit potýkat. Od roku 1971 nemohl Jirous vydávat v oficiálních periodikách či nakladatelstvích bývalého Československa, a tak jsou všechny jeho pozdější texty roztroušeny v samizdatových vydáních a exilových publikacích.

Jirous mýtotvůrce

V kontextu české poválečné kulturní esejistiky patří Jirous k těm vyvoleným, kteří nalezli a ovládli svůj jazyk a styl. Snad jen některé z prvních článků o výtvarném umění obsahují zbytky kunsthistorického žargonu, ale i ty se později zcela ztrácejí. Je to proto, že to, o co se Jirous zajímá a o čem píše, se nedá odbornickým jazykem dost dobře popsat, podobně jako formou chemických vzorců nelze napsat recept na bramborovou polévku. V osobním vyznění jeho esejů Jirousovi pomáhá i to, že píše zásadně jen o tom, o čem má nejen potřebu psát, ale o čem referovat cítí přímo jako nevyhnutelnou nutnost.

Velkou část toho, čím se Jirous ve svém životě zabýval, lze označit za vytváření mýtů. Ve velmi…

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte