Na přelomu roku zažila Francie dvě dosud nevídané vlny nespokojenosti, které se posléze přelily přes tři desítky měst. Řádění mladistvých vandalů a „stávka“ nezaměstnaných narušily tradiční vánoční a silvestrovské radovánky do té míry, že dodnes zůstávají v médiích hlavní diskutovanou otázkou. Jsou totiž jevem, se kterým si, skromně řečeno, nikdo pořádně neví rady.

Bez křídel státu

Sociální a výchovní pracovníci již řadu let upozorňují na to, že na periferních sídlištích francouzských měst vyrůstá zcela vykořeněná problémová generace. Projevy vandalismu a otevřené agresivity se ostatně pravidelně dostávají do hlavních zpráv od konce minulého desetiletí. Letos ale překvapil jejich rozsah: v celé řadě měst hořela osobní auta, byly ničeny telefonní budky a přístřešky zastávek hromadné dopravy, zapalovány školky, sportovní zařízení a obchody, kameny a zápalnými láhvemi byly napadány autobusy. Na některých místech došlo na pěsti, či dokonce baseballové pálky a několik řidičů městské dopravy skončilo v nemocnici. Řádění vyvrcholilo o silvestrovské noci ve Štrasburku, kde bylo spáleno na 60 osobních aut a zničeny desítky objektů občanské vybavenosti.

Policie většinou zasahovala až po dvanácté a hasiči k požárům vůbec vyjíždět odmítli, vyděšeni nenávistnou agresivitou mladistvých tlup. O uvažování aktérů „horké zimy“ nejlépe vypovídají slova osmnáctileté štrasburské dívky, jedné z mála zadržených: auta zapalovala proto, že "její partě došly…

04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte