V pondělí 5. ledna se nairobským Parkem svobody rozléhaly oslavné výkřiky „Jogoo!“ (kohout). Zástupci 40 % keňských registrovaných voličů tak vyjadřovali své uspokojení nad tím, že Daniel Toroitich arap Moi byl opět zvolen prezidentem - jako kandidát nejsilnější politické strany Keňský africký národní svaz (KANU). A symbolem této strany, vládnoucí zemi již 35. rok, je červený kohout.

Opozice selhala

Ve dnech 29.-30. prosince proběhly v Keni druhé demokratické parlamentní a prezidentské volby od obnovení systému více stran v roce 1991. Vítězný KANU získal v Národním shromáždění 108 mandátů z celkových 210, o nichž se hlasovalo většinově. Dále se posílil o 12 poslanců jmenovaných přímo prezidentem, takže dohromady disponuje většinou 120:102. Proto může prosazovat svou politiku bez výraznějších ohledů na opozici, nicméně bez jejího souhlasu nemůže měnit ústavu.

Samotná opozice nebyla schopna dohodnout se na společném prezidentském kandidátovi, ani na kandidátech na poslance v jednotlivých obvodech. Tradičně mezi lídry opozičních stran převládla řevnivost a osobní nesnášenlivost. Přitom mnozí z nich se v letech 1990–92 společně angažovali, zvláště v řadách Fóra za obnovení demokracie.

Opozice tak pomohla opětovnému vítězství třiasedmdesátiletého prezidenta Moie. Tento veterán politického života nejenom v Keni (poprvé zvolen poslancem do koloniální Legislativní rady v roce 1955), ale i v celé subsaharské Africe (čtvrtý nejdéle sloužící…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte