Příjemný a vstřícný starý pán. I neohlášeným návštěvníkům věnuje před brankou své hanspaulské vily celou hodinu, během níž s vytrvalým úsměvem diskutuje o své minulosti. Neskáče nikomu do řeči, cizí názory vyslechne se zájmem. Jmenuje se Jozef Lenárt a ještě před třemi týdny mu hrozilo, že stráví zbytek života ve vězení. Klidný důchod mu zaručil až pražský vrchní soud, který 24. září zastavil trestní stíhání Lenárta (74) a jeho stranického druha Milouše Jakeše (75) pro vlastizradu. Tu měli oba muži podle žalobců z Městského státního zastupitelství v Praze spáchat v prvních hodinách sovětské okupace v srpnu 1968 pokusem sestavit kolaborantskou „revoluční dělnicko- rolnickou vládu“.

Na ambasádě

„Strach jsem neměl a i nadále počítám s tím, že můžu za mřížemi skončit,“ říká Lenárt. „Beru to jako součást zápasu, který pro mě začal v roce 1943, kdy jsem vstoupil do odboje.“ Bývalý československý premiér z let 1963–68 a pozdější normalizační aparátčík ale tvrdí, že ho rozhodnutí demokratické justice nepřekvapilo: „Byla to od začátku haškovská absurdita.“ Lenárt trvá na tom, že se s nikým proti republice a socialismu nespolčoval a jedinou jeho motivací pro účast při jednáních na sovětském velvyslanectví i na Hradě u prezidenta Svobody byla snaha obnovit „socialistickou zákonnost“: aby se „Smrkovský vrátil do parlamentu, Olda Černík na vládu a Sáša Dubček na úvé“.

Vrchní soud dává ve svém usnesení Lenártovi v podstatě za pravdu: podle předsedy…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte