Školní hřiště praskala ve švech. Dvě stě tisíc kubánských prvňáčků nastoupilo 8. října v osm hodin ráno, tedy necelé dvě hodiny před zahájením V. sjezdu Komunistické strany Kuby, ke slavnostnímu pionýrskému slibu. Slib „Pionýři komunismu, budeme jako Che“ zazněl nejen jako prolog k jejich vstupu do veřejného života, ale byl zároveň ceremoniální předehrou ke třem sjezdovým dnům a oslavám třicátého výročí smrti Che Guevary, které následují.

Historický sjezd

V. sjezd, svolaný po šesti letech, označil havanský stranický tajemník Esteban Lazo za „historický mezník, a to nejen kvůli dějinnému momentu jeho konání, ale především pro vše, co se bude projednávat a co už bylo projednáno“. Předem projednáno bylo téměř vše, a tak očekávání spojovaná se sjezdem, zasvěceným památce Che Guevary, byla takřka nulová.

Spekulace o rozšíření hospodářských reforem a o personálních změnách na nejvyšších místech do značné míry rozehnal již vládní návrh politické a hospodářské strategie do roku 2002, který nechala oficiální místa kolovat mezi lidem v červnu. Již tehdy upozornila jedna ze skupin kubánského disentu, Pracovní skupina vnitřní opozice, na jeho zahleděnost do minulosti (Respekt č. 35/97). Dnes se k vězněným disidentům přidává i týdeník The Economist a konstatuje, že čtyři pětiny vládního dokumentu, který sjezd v pátek schválil, se ohlížejí nazpět, na čtyřicet let …

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte