Město Goražde tvoří nejvýchodnější výspu muslimsko-chorvatské federace v rámci Bosny a Hercegoviny. Celou válku prožilo v obklíčení a teprve v listopadu 1995, když byla podepsána mírová dohoda v Daytonu, město získalo zázemí a úzký koridor do Sarajeva. Ten ovšem vedl horami a improvizovaná cesta se teprve musela postavit. Jízda po ní trvá přes čtyři hodiny a hodí se k ní spíše terénní vůz (vzdušnou čarou to je přitom 50 kilometrů). Oficiálně mohou Goraždané používat i kvalitní cestu, jež vede srbským územím přes pohoří Romanija. Vzhledem k občasnému kamenování a hrozbě represí ze strany srbské policie se každá cesta pojí se strachem. Ani ne tak strachem o život, jako spíše o svoji peněženku. Bosňáci pro jistotu cestují pouze autobusy nebo v kolonách. Někteří ale jezdí bez obav sami. Spolehlivou zárukou k bezpečnému průjezdu jsou desetimarkové úplatky srbským policistům. Jak vlastně žijí lidé v této výspě?

Lesy v ohrožení

Jako každý večer vyráží obyvatelstvo do ulic a zaplní centrum se všemi jeho kavárnami. Mládež korzuje hlavně po nábřeží, dospělí pak procházejí hlavní ulicí, kde se každých pět metrů zastavují, aby mohli pozdravit své známé. Návštěvník se musí proplétat davy lidí jako v Praze na Václavském náměstí, ale to vše platí pouze do desáté večer. I v Goražde totiž za války platila policejní hodina (22.00), po níž bylo zakázáno vycházet. Za čtyři roky se obyvatelům vetřela do podvědomí tak, že ji automaticky dodržují. Jinak ale jen málo…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte