Ve chvalozpěvech nad chystaným rozsáhlým vydáním nahrávek amerického etnomuzikologa Alana Lomaxe se předhánějí kritici, folkaři, antropologové i rocková avantgarda. „Tohle je skutečná alternativní hudba… očkování proti kulturní nudě - hudba, která rozšíří vaše myšlení tím nejlepším možným způsobem,“ tvrdí David Byrne, zatímco Brian Eno připomíná: bez Lomaxe by patrně neexistovala žádná bluesová exploze, žádná rhythm & bluesová vlna, žádní Beatles a žádní Stouni a žádní Velvet Underground.

Na konci cesty započaté Lomaxovým otcem před sto lety na texaských pláních u táborového ohně vzniká nyní velkolepý multimediální projekt The Global Jukebox, v němž Lomax zpřístupňuje výsledky své celoživotní práce. Jako vedlejší, ale neméně významný počin pak je připravena pozoruhodná edice firmy Rounder Records (v tuzemské distribuci Classic), přinášející více než stovku CD s Lomaxovými nahrávkami. Je rozdělena na nahrávky z cest po jihu USA, vězeňské písně, hudbu z karibské oblasti, britských ostrovů, Španělska, Itálie, portréty nejvýraznějších lidových zpěváků, kolekci nahrávek z folkové prehistorie a úplnou reedici The World Columbia Library, doplněnou navíc o dosud nevydané snímky.

Folklorista na levici

Alan Lomax je už půl století znám jako jedna z nejdůležitějších osobností folkového revivalu. Folkaři mu mohou kromě jiného děkovat za to, že pro ně objevil hned dva klíčové vzory: Huddieho Ledbettera zvaného Leadbelly, černého trestance s…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte