Vrchní soud zrušil povolení ke stavbě dálnice kolem Plzně. Tato zpráva se všeobecně považuje za první vlaštovku ohlašující konec úřednické bohorovnosti a arogance vůči ochráncům přírody v Čechách. Už na počátku léta přiznal Ústavní soud mladíkům z Hnutí Duha právo na zdravé životní prostředí. A Vrchní soud v Praze teď ukázal, jak boj za toto právo vypadá v praxi: na žádost několika obcí a pár desítek jednotlivců zrušil už vydaný souhlas ke kontroverzní stavbě celostátního významu.

Les musí pryč

O trase dálničního tahu kolem Plzně rozhodla Pithartova vláda už před šesti lety. Měl vést zhruba sto metrů od jižního okraje města. O tři roky později ale plzeňská radnice přesvědčila Klausův kabinet, aby betonového hada posunul o dva kilometry dál od města. Zásadním důvodem byl fakt, že původně navržená trasa vedla těsně kolem vilové čtvrti a zabírala pozemky, na kterých chce Plzeň v budoucnu ve stavbě vilek pokračovat. Plány na tunel pod vybraným územím byly zase odmítnuty s poukazem na vibrace vyvolávané projíždějícími auty. „Jde především o lidi, od kterých by měla být dálnice co nejdál,“ argumentuje pro novou trasu primátor Plzně Zdeněk Prosek. Nově vytyčený obchvat má ale také své mouchy. Nejenže je o kilometr delší (což v praxi znamená téměř dvě stě milionů korun navíc), ale neblahé vlivy nijak neřeší, jen je z obyvatel města přesouvá na lidi z okolních vesnic. Navíc musí překonat dominantu kraje - lesem zarostlý kopec Valík. Odpor proti nové…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2433

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte