Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Tři filmy od našich břehů

Na to, že evropské filmy jsou „jiné“, přijde v biografu často - s prominutím - i slepý. Jejich „jinakost“ neplatí jen ve vztahu k dominující hollywoodské produkci, ale stále ještě i mezi nimi navzájem: jsou zkrátka mnohem diferencovanější, národní charakter v nich stále dosud zcela nevyhynul (i přesto, že většinou jde o koprodukce tří i více zemí), není možné je tak jednoduše převést na nejnižší společnou hladinu srozumitelnosti, naopak - s jistou intelektuální investicí diváka se v nich často přímo počítá.

Neznamená to samozřejmě, že jsou všechny dobré, natož vynikající. Mnohdy je jejich jedinou hodnotou jejich podivnost, jakási velmi neamerická „koktavost“ ve výrazu, ona neučesanost, plynoucí jednak z rodového znamení malých kultur, jednak ze vzdoru nenechat si vnutit jeden obrazový a ideový mustr. Je jisté, že v mnoha případech jde přitom o „z nouze ctnost“, že nesmysly se i zde točí s chutí a vervou, a co víc, mnohdy za peníze sjednocených evropských daňových poplatníků. Špatné filmy je samozřejmě možné vidět i na takových akcích, jako je právě probíhající přehlídka Dny evropského filmu, jež se tento týden přesunula z Prahy do Brna. Jenomže i propady jsou v jistém kontextu zajímavé, přinejmenším proto, že jde o indicie jaksi „naše“, že reflektují zdejší nedostatečnost, zdejší falešnost a chiméry. Tím spíš stojí za to věnovat pozornost filmům průměrnost přece jen přesahujícím. Z nových evropských snímků uvedených na přehlídce jsou to přinejmenším tři.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.