Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Hlava v Písku

Jak hodnotit jedenatřicet měsíců „natvrdo“ pro rasistu, jenž je vyhlášený svou agresivitou a nechá pro zábavu utopit osmnáctiletého chlapce jen proto, že má tmavší barvu pleti? Z hlediska přirozené spravedlnosti je to pochopitelně skandálně nízký trest a není třeba divit se pozůstalým, že uvažují o krvavé vendetě. Na proces s viníky smrti Tibora Danihela se ale touto optikou bohužel dívat nelze. Důvodů k rozpakům, či dokonce znechucení přináší tříapůlletá písecká anabáze jistě dostatek: rozhodně se ale nelze zastavit jen u postupu vyšetřovatelů a justice.

Výkladní skříň rasismu

Písecký pogrom, při kterém početná bojůvka holých lebek (odhady jejich počtu se liší od třiceti až do šedesáti) zahnala do řeky Otavy čtveřici mladých Romů a nechala je plavat tak dlouho, až osmnáctiletému Tiboru Danihelovi došly síly, se odehrál v září 1993. Nešlo o první ukázku rasového lynče v polistopadové éře (vzpomeňme alespoň klatovskou tragédii z února 1991, kdy skupina třiceti tamních občanů napadla dům romské rodiny a nechala za sebou mrtvolu devatenáctiletého Emila Bendíka), přesto se právě tento případ stal čímsi jako „výkladní skříní“ českého rasového násilí. Předpokladů pro to bylo více: za prvé samy okolnosti útoku, jehož brutalitu ještě umocnila idylická atmosféra ospalého jihočeského maloměsta. Za druhé počáteční nepříliš aktivní postup žalobců, kteří ještě v lednu 1994 ústy píseckého státního zástupce Jiřího Sigmunda označovali kauzu za pouhou "hloupost…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.