Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Platí pouze tvrdost

Bosenské silnice ucpávají stovky maskovaných tanků, obrněných transportérů a vojenských nákladních vozů. Na hlavních trasách vás každou chvíli zastaví vojenská hlídka a kontroluje nejen doklady, ale i obsah vašich zavazadel. Po nebi létají eskadry stíhaček a vrtulníků. Mezinárodní síly IFOR dorazily do Bosny už přede dvěma měsíci a o své přítomnosti dávají vědět doslova na každém kroku.

Okupace, ale mír

Hmatatelný rozdíl mezi jednotkami IFOR a oddíly OSN, známými pod hlavičkou UNPROFOR, je zřejmý už při letmém setkání. „Je to regulérní okupace,“ říká na adresu IFOR jeden ze srbských vojáků v Prijedoru v severozápadní Bosně. Na otázku, proč se jí tedy bosenští Srbové nepostaví, však prohlásí, že okupace je sice nepříjemná, ale hlavně že už je mír.Třebaže další a další vojáci IFOR do Bosny teprve přijíždějí, už nyní se jim podařilo nemožné. Zbraně skutečně mlčí a mírové dohody z Daytonu se víceméně dodržují.Uzavřen zatím není ani počet států, které se operace účastní. Některé „exotické“ země, například Malajsie, své přislíbené vojáky do Bosny zatím ještě nevyslaly a nad jejich účastí se vznáší stín pochyb. V Bosně ale už jsou jak členské státy NATO, které si zemi rozdělily podobně jako kdysi západní Německo na britský, francouzský a americký sektor, tak i země nečlenské - od Polska a Česka po Estonsko a Rusko. „Nemáme žádné potíže s koordinací našich akcí,“ tvrdí velitelé Aliance, pod jejichž jednotky oddíly nečlenů spadají. V klidu údajně zatím…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.