Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Domov

Nebezpečné recepty z Hané

Po knedlících, vepřové pečeni a bůčku s hořčicí vtrhla do Čech další kulinářská senzace. Její recepty jsou ovšem tak opojné, že se jimi místo dietologů začala zaobírat rovnou policie: už od loňského října stíhá tři spolumajitele olomouckého nakladatelství Votobia za knihu „Vaříme s konopím“. Petrovi Jünglingovi, Tomáši Koudelovi a Jaroslavu Vaclovi hrozí za publikaci kulinářských rad amerického autora Adama Gottlieba až roční vězení. Podle názoru vyšetřovatele i státního zástupce totiž kniha obsahuje návod, jak užívat drogy.

Opojení ve smyslu vládního nařízení

Démonizovaná kuchařka vyšla už v loňském roce, a úřady to nijak neznepokojilo. Rozruch se dostavil poté, co redaktoři olomouckého periodika Puls (vzniklého na troskách bývalých komunistických novin Stráž lidu) uveřejnili loni v srpnu článek o tom, že Votobia propaguje drogy. Věci se okamžitě ujala policie a už koncem října dorazilo do Votobie trestní oznámení. Protože nejsou po ruce žádné svědecké výpovědi „poškozených“, bude případná žaloba stát na výkladu zákona a znaleckých posudcích. Především ty jsou podle státního zástupce Ladislava Prouzy pro posouzení viny klíčové: „Pokud by se prokázalo, že snězená marihuana může způsobovat opojení ve smyslu vládního nařízení o drogách, dopustila se Votobia trestného činu.“ Soudní znalec MUDr. Břetislav Smysl ještě nemá posudky hotové a s ohledem na povinnost mlčet odmítá zatím cokoli sdělit. Jeho verdikt se ale dá předvídat: v literatuře bylo…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.