Slyšíte-li o někom, že je, s prominutím, „chuj“, asi právě sedíte v hospodě nejnižší cenové skupiny. Slyšíte-li o někom, že je „starý chuj“, možná se otočíte: je to jedna z nejhnusnějších nadávek ve slovenštině. Slyšíte-li něco takového v parlamentu, možná se otočí i váš žaludek. Přesně to se stalo ve slovenském parlamentu minulou středu: slovy „volajú ma k tomu starému chujovi“ odevzdal vedení schůze svému kolegovi předseda Národní rady Ivan Gašparovič - předtím, než šel jejím jménem přivítat prezidenta republiky Michala Kováče.Lidé si ale zvykli, zvykne si i haněný prezident: ten má tak jako tak jiné starosti. Přesně týden před tímto „hospodským“ skandálem totiž sklidil na půdě parlamentu premiér Vladimír Mečiar jeden z největších dosavadních úspěchů. Jeho poslední brutální akce v podobě odebrání mandátu poslanci proti jeho vůli se totiž u opozice nestřetla prakticky se žádnou reakcí. Šachový mistr tak zas jednou dal svým žáčkům mat bez ztráty jediného pěšce. A to, že celá hra pokračuje na stále větší periferii civilizované Evropy, je podle všeho jediným skutečným cílem tohoto nejmocnějšího muže země pod Tatrami.

Jako u sládkovců

Událost, která hlasování parlamentu 5. prosince předcházela, je stará přes dva roky. Rozpad poslaneckého klubu HZDS na jaře 1994, který vedl k druhému Mečiarovu pádu, vedení hnutí chápalo (a dodnes chápe) jako zradu. Pro podzimní parlamentní volby se rozhodlo přijmout protiopatření. To získala podobu podpisů většiny…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte