Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Proč v číslech vede Bratislava

Pokud by se dnes člověk neznalý československých dějin podíval na aktuální vývoj makroekonomických ukazatelů v Čechách a na Slovensku, těžko by asi uvěřil, že tyto dvě země tvořily ještě donedávna jeden stát. Zatímco Slovensko vykazuje za prvních šest měsíců tohoto roku růst HDP o 7,1 %, česká ekonomika se došplhala jen na 4,3 %. Úspory Čechů letos znehodnotí zhruba devítiprocentní inflace, zatímco Slováci se mohou radovat jen ze šestiprocentního růstu cen. Zato nezaměstnanost je už stabilně u našich východních sousedů dvanáctiprocentní, zatímco čeští politici se v zahraničí chlubí čtyřikrát menším počtem lidí bez práce. Jaké jsou tedy příčiny rozdílného vývoje ještě nedávno společných ekonomik?

Zaplatí a nic nezbude

Obecně uznávaným důvodem nižší slovenské inflace je podstatně pomalejší postup deregulace cen než v Čechách. Profesor Vysoké školy ekonomické v Praze Milan Matějka připomíná, že ve slovenském spotřebním koši, podle jehož cenového vývoje se inflace určuje, mají regulované položky větší podíl než u nás. „Slovákům po zaplacení regulovaného nájemného, energií a bytu zbývá prostě méně na nákup jiného zboží,“ dodává Matějka. Místopředseda Českého statistického úřadu Ivan Šujan přichází s dalším vysvětlením. Celková úroveň cen je v postkomunistických zemích stále nesrovnatelná s vyspělými západními státy. Zatímco automobily kupujeme (i po kurzovém přepočtu) v podstatě za stejnou cenu jako Němci, u piva nebo mléka se o něčem podobném…

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte