Tváří v tvář blížící se nadílce podzimních inverzí se pražský magistrát rozhodl změnit svoji smogovou vyhlášku. Stalo se tak ve chvíli, kdy Praha definitivně předstihla Ostravsko i Podkrušnohoří a v důsledku bezkonkurenčního nárůstu automobilové dopravy se proslavila jako nejvíc zamořená oblast republiky. Právě smogová norma je podle ekologů jedinou zbraní proti „smrdícím krabicím na kolečkách“ - stanovuje totiž maximální jedovatost vzduchu, kterou mohou obyvatelé města ještě bez varování dýchat. Radní však proti očekávání tuto zbraň nevyužili, naopak její ostří ještě otupili. Výsledkem jejich legislativního manévru bylo jen to, že napříště už nebude třeba lidi na smogové nebezpečí tolik upozorňovat.

V Praze není blaze

Dokumenty ministerstva životního prostředí dokazují, že vzduch nad Českem se celkově mění k lepšímu (hlavně díky útlumu těžkého průmyslu a plynofikaci kotelen). Tento fakt platí i pro největší průmyslová centra - s výjimkou Prahy. Ta stojí zcela mimo příznivý vývoj ve zbytku státu. Za dobu transformace české společnosti sice převedla zhruba každou pátou kotelnu z uhlí na plyn, vše ale dohánějí automobily. Takže zatímco nepříjemný produkt spalování uhlí - kysličník síry - klesl o jednu třetinu a přestal být podle magistrátu významnějším problémem, další jed v ovzduší - kysličníky dusíku - se vlivem dramaticky narůstající automobilové dopravy zvedl za poslední tři roky o patnáct procent.Konkurenci na Ostravsku a pod Krušnými horami…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2434

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte