Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Rozhovory

Utvářet si život sám

Profesor KAREL WERNER se narodil roku 1926 v moravské Jemnici. Studoval filozofii, historii, sanskrt, indologii a čínštinu na univerzitách v Brně a Olomouci (byl žákem J. L. Fischera, V. Lesného a J. Průška), do roku 1950 působil v Indologickém institutu Palackého univerzity, pak musel odejít. Počátkem 50. let a znovu pak v 60. letech byl vyslýchán StB pro podezření, že publikováním svých odborných prací v zahraničí kryje špionážní síť. Do roku 1967 pracoval jako dělník, horník, účetní, instalatér, řidič tramvaje. Při tom se zabýval studiem východních náboženství, jógy a meditace. K práci v oboru se mohl doma oficiálně vrátit až krátce před svou emigrací. Odjel po srpnu 1968. Usadil se v Anglii, kde působil jako knihovník v Cambridgi a supervizitor sanskrtu na Churchillově koleji, později jako docent a profesor (1975 - 1990) indické filozofie a náboženství na univerzitě v Durhamu (sv. Anglie). Dnes působí mj. jako hostující profesor na FF MU v Brně.

Cítíte se buddhistou, nebo křesťanem?

Buddhismus, křesťanství a jiné tradice mají obdobné duchovní jádro. Když je člověk nezávislý, může si vybrat, vytvořit si svůj vlastní duchovní výhled a snažit se o jeho prožití a uskutečnění. Já bych se nerad někam zařazoval. Pokládám se za člověka, který hledá pravdu. Také prakticky, nejen intelektuálně. Pokud jde o filozofický výhled, je mi však přece jen bližší buddhismus.

Proč?

Především proto, že jeho formulace je…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.