Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura

Osamělost a naděje

William Blake je v nejnovějším filmu Jima Jarmusche mrtvý hned několikrát: jako anglický básník, jako účetní i jako příležitostný vrah. Shodou náhod a omylů se totiž ocitl v roli muže, který zemřel ještě před svou smrtí. Dead Man, Jarmuschův poslední film z roku 1995, poskytuje depresivní zážitek - je to dílo o smrti a z dvouhodinového hrdinova umírání někdy i divákům vyráží ledový pot. Smrt, největší neznámá lidského života, je tu představena jako velkolepý akt, který je nutné s pochopením přijmout. Příběh je rozehrán pomalu a důkladně, děsivý černý humor, proti němuž působí filmy Quentina Tarantina jako pohádka na usnutí, se tu proplétá s vizionářstvím blakeovské poezie a klasickým westernem. Mrtvý muž potvrzuje, že Jarmusch patří k největším talentům současné dekády.

Odvozený i původní

Takzvaný nezávislý americký film, typický především pro New York, má kořeny hluboko v padesátých letech v tvorbě beatniků, Andyho Warhola, a především Johna Casavettese. Tehdejší úmyslná bezdějovost, undergroundovské naschvály a předstíraný či skutečný amatérismus mají ale se současnou Jarmuschovou vytříbenou tvorbou málo společného. Svými kořeny patří totiž Jarmusch spíše do Evropy, kde přímo navazuje na slavnou éru šedesátých let a kde má také širší divácký i kritický ohlas. Ve Spojených státech je to elitní, ale okrajový umělec. Evropa ho také před sedmnácti lety na festivalu alternativních filmů v Rotterdamu objevila. O čtyři roky později dostal Jarmusch za…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.