Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Transformace skutečně skončila

Koncem srpna přestane platit 144procentní celní sazba na dovoz brambor, kterou si na jaře prosadili zemědělci. Bylo to potřeba, říkali, protože levné dovážené brambory by zlikvidovaly tuzemské pěstitele. Jenže pozor - nabádá ekonom Paul Heyne -, kdykoli někdo tvrdí, že to či ono je nezbytně potřeba, všimněte si, kdo z toho získá užitek a kdo bude hradit náklady. V případě cla na brambory je zřejmé, kdo získal, stejně jako to, že občané dál platili vyšší ceny. Je to stejné, jako kdyby na nás tanečník XY požadoval, abychom ho platili za to, že bude tančit v Labutím jezeře. Hájil by se tím, že balet je v rodině dědičné povolání a že nic jiného snad dělat neumí, a hlavně nechce. Ano, zdá se to silně nadsazené, ale podstata je stejná: máme platit někoho za to, že on chce pěstovat brambory.

Každý má svá specifika

Ne, není to totéž, namítnou někteří: bez baletního tanečníka se obejdeme, ale bez potravin ne. A kromě toho - dodá sociálnědemokratický agrárník Machovec - zemědělská výroba je něco jiného než výroba šroubků. Jenže jsou tu významná jenže. Použijeme nejprve příklad od již citovaného ekonoma: ani voda není nezbytnou potřebou, protože naprostá většina se nepoužívá k pití. Spotřebu tedy omezíme tím, že zalévaný trávník nahradíme uvadlým trávníkem, kapající kohoutek opraveným, čisté špinavým a holit se budeme elektricky. Devět desetin z „potřeby“ vody lze prostě škrtnout nebo nahradit něčím jiným. A za druhé: nikdo z nás nekupuje potraviny:…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.