Třídenní blokáda jaderné elektrárny Temelín z minulého týdne se postarala o prázdninový rozruch. K mediálnímu úspěchu aktivistům pomohla i krátká návštěva místopředsedkyně parlamentu Petry Buzkové. Vedení atomového gigantu i celá energetická lobby však zůstaly klidné: rozjetý Temelín pár nadšenců a řeči jedné političky nemohou nijak ohrozit. Stavba už probíhá desátý rok, přičemž nikdo není dodnes schopen stanovit ani termín dokončení, ani konečnou sumu, kterou to všechno bude stát. Obojí se totiž stále zvyšuje.

Další rok další šance

Každoroční folklor spojený s posunutím temelínského startu se opakuje i toto léto. Termín slíbený ministrem Dlouhým loni na jaře - září '96 - se posunul o rok a konečná cena se zvýšila z jedenasedmdesáti na šestasedmdesát miliard. Podle situace na staveništi je ale už teď zřejmé, že vyhlášené mety se posunou ještě dál.Podle původních plánů měl být první reaktor spuštěn v roce '92 a cena celého kolosu se pohybovala kolem 42 miliard korun. Po listopadu '89 byl sice počet reaktorů snížen ze čtyř na dva, cena se naopak téměř zdvojnásobila (Pro srovnání: Sokolovská uhelná společnost právě uvádí do provozu plynovou elektrárnu, která při patnáctkrát nižší ceně vydá pětinový výkon Temelína.). Důvodem bylo všeobecné zdražení materiálů a služeb a nákup drahé americké techniky pro zlepšení bezpečnosti elektrárny.Příčiny nového ročního skluzu vysvětluje tiskové centrum ČEZ nutností výměny starých hořlavých kabelů za nové…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2433

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte