Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Všechno je jinak

Ve všech postkomunistických zemích je už pravidlem, že tlak společnosti změkčuje tržní reformy. Dokonce i tam, kde transformace probíhá rychle a úspěšně, vynášejí nové volby k moci uskupení, která sice nezpochybňují zásadní směr změn, avšak k volnému trhu se stavějí kriticky a slibují, že cenu transformace sníží. Tak se stalo roku 1993 v Polsku, rok nato v Maďarsku a teď vlastně i v Česku, kde se už na roli „premiéra bez portfeje“ připravuje Miloš Zeman. Z tohoto hlediska působí situace, která zde po volbách nastala, zcela standardně. Až na jedno - ČSSD se od levice vládnoucí v Polsku či v Maďarsku liší v negativním slova smyslu mnohem výrazněji, než by se zdálo.

Bez postkomunistického chvostu

ČSSD nemá komunistické kořeny jako polská Sociální demokracie RP či Maďarská socialistická strana: to jí přináší přinejmenším tu výhodu, že žádnému z jejích vůdců nehrozí osud Józefa Oleksyho - obvinění ze špionáže pro Rusko včetně všech náležitostí této aféry. Ke zmíněným náležitostem patří i známý obsah oficiálního protestu Moskvy z loňského prosince: obvinění vůči bývalému polskému premiérovi je prý „absolutním nesmyslem, který je v rozporu se všemi principy logiky“, neboť „nejvyšší polští politici (v době komunismu - pozn. red.) informovali představitele KGB o všem. Div že se nestavěli do fronty“.Je však zajímavé, že právě tuto absenci komunistického chvostu pojímá ČSSD dost ležérně. Stačí už jen přihlédnout ke skutečnosti, že se Miloš Zeman v polovině…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.