Když ředitel Správy CHKO Beskydy Jan Petřvalský zakázal minulý týden pořadatelům Závodu míru ukončit jednu z etap efektním výjezdem na Lysou horu, rozzlobil tím nejen cyklisty, ale i politiky. Krajinář sice uchránil vzácnou vrcholovou kosodřevinu a okolní rezervace Mazák a Mazácký Grúnik před davy fanoušků, Ivan Pilip jej však coby politický garant tuzemské tělovýchovy pokáral za „poškození obětavé práce organizátorů i celého významného mezinárodního závodu“. Od Petřvalského se také ihned „ostře distancoval“ jeho nadřízený, ministr životního prostředí František Benda.

Jako v Alpách

O využívání Lysé hory svádějí místní ochranáři s podnikateli dlouholetý boj. Zatímco Správa Chráněné krajinné oblasti Beskydy by chtěla rozšířit plochu dnešní rezervace, starosta podhorské vsi Malenovice má v plánu vést sem lanovku „jako v Alpách“. Aby zde končily etapy Závodu míru, to si místní organizátoři za pomoci krajského odboru Bendova ministerstva vymohli dvakrát. Loni však krajináři podmínili svůj souhlas tím, že pak už dá cyklistická mašinerie do roku 2000 Lysé hoře pokoj. Jejich šéf Jan Petřvalský nemá podobné akce rád z principu: „Mají velmi špatný osvětově-výchovný vliv na již tak velmi silně spotřebně orientovanou lidskou populaci,“ napsal do svého odůvodnění a současně v něm upozornil na výjimečnost hory.„Tak se to nedá dělat, prohráli by všechny soudy,“ zlobí se na ochránce Bendův náměstek Aleš Šulc. Lepší postup podle něj zvolila Správa Krkonošského…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte