Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Až dojde na gadže

Rozsudek, který minulý týden vynesl Krajský soud v Brně nad vrahy Tibora Berkiho, znovu o něco prohloubil propast mezi státem a jeho justicí.

Rozsudek, který minulý týden vynesl Krajský soud v Brně nad vrahy Tibora Berkiho, znovu o něco prohloubil propast mezi státem a jeho justicí. Nejde přitom ani tak o výši trestu pro Martina Podrazského, hlavního pachatele žďárského pogromu z letošního května: dvanáct let je zřejmě skutečně maximem toho, co si mohl dosud netrestaný jedenadvacetiletý mladík s dobrými posudky, který se navíc k činu doznal, od soudu odnést. Daleko podstatnější je fakt, že Podrazský podle soudu neumlátil Berkiho baseballovou pálkou ze „zvlášť zavrženíhodných pohnutek“, tedy proto, že byl Rom.

Naprogramovaný počítač

Předseda brněnského senátu Jan Engelman v odůvodnění rozsudku prohlásil, že Podrazský v okamžiku útoku na Berkiho „mlčel a neprovázel své konání hanlivými slovy“, takže se nejednalo o rasově motivovanou vraždu. Logika soudce Engelmana ovšem připomíná počítač, jehož program se zasekne v okamžiku, kdy zadání nesplňuje jednu z přísně formulovaných podmínek. Jaký důkaz by vlastně předseda senátu k rozpoznání rasové vraždy potřeboval? Podrazský by zřejmě musel své rány doprovázet jednoznačně prokázanými výkřiky typu „zabíjím tě, protože jsi Rom, ty černá svině“.Nemá cenu příliš opakovat argumenty, které se po rozsudku objevily ve většině médií: že totiž právě žďárský pogrom byl přímo exemplární ukázkou rasového zločinu. Jeho pachatelé se přece sami doznali, že do Berkiho domu vyrazili s úmyslem „postrašit cikány“, a smrt dvaačtyřicetiletého otce pěti dětí se pak…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte