Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Kde zůstali experti

Dvě témata, týkající se naší bezpečnosti, proběhla v minulém týdnu tiskem. Vláda schválila účast české jednotky na mírové operaci v Bosně, a to účast nikoliv jen symbolickou.

Dvě témata, týkající se naší bezpečnosti, proběhla v minulém týdnu tiskem. Vláda schválila účast české jednotky na mírové operaci v Bosně, a to účast nikoliv jen symbolickou. A za druhé se opět hovoří o neochotě Severoatlantické aliance ke konkrétním krokům ve směru rozšíření na východ. Obojí spolu do jisté míry souvisí. Pokud skutečně zůstaneme na neurčitou dobu v bezpečnostním vakuu, musíme se o svoji obranyschopnost postarat sami. A kde jinde se vojáci naučí bojovat, než ve skutečné válce? Takový argument je nanejvýš logický, ale podívejme se dále: bosenská operace skončí, NATO bude dále váhat a Rusko dále zvýší svůj tlak na obnovu někdejšího vlivu. Co potom? Nastoupit izraelskou cestu bezpečnostní politiky, říká pondělní komentář v listu MF Dnes: „Mít za zády silného partnera, tedy některou velmoc Západu, ale spoléhat se v první řadě na vlastní silnou a akceschopnou armádu.“ Myšlenka lákavá, i když zatím bohužel chimérická. V čem se tu vlastně můžeme inspirovat?

Bez opory v zádech

Izrael obhájil své právo na život v pěti válkách za necelých padesát let své existence, nehledě na permanentní válku s teroristy a boje v jižním Libanonu. Nachází se sice v drtivém obklíčení, ale nad každým ze svých sousedů - i nad všemi dohromady - má vysokou převahu: technickou díky vazbě na USA a morální díky sobě.Mohli bychom mít my - tak jako Izrael - za zády USA? Nikoliv, ze dvou příčin. Jednak se čím dál zřetelněji ukazuje, že Rusko má pro Američany větší…

49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte