Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

K čemu se přiznal Asahara

Na první pohled nemá teroristický útok na vlak u amerického Phoenixu z minulého pondělka pranic společného s případem japonské náboženské sekty Ómu šinrikjó, která v březnu zaútočila bojovým plynem sarinem na tokijské metro: zemřelo 11 lidí a přes 5 000 se přiotrávilo (podrobně viz Respekt 24/95). Jedna souvislost tu ale přece jenom je.

Na první pohled nemá teroristický útok na vlak u amerického Phoenixu z minulého pondělka pranic společného s případem japonské náboženské sekty Ómu šinrikjó, která v březnu zaútočila bojovým plynem sarinem na tokijské metro: zemřelo 11 lidí a přes 5 000 se přiotrávilo (podrobně viz Respekt 24/95). Jedna souvislost tu ale přece jenom je.

Od Koreshe po Asaharu

Podobně jako liberální Amerika, i Japonsko - kterému ostatně po porážce ve druhé světové válce nadiktovali novou ústavu, jež v vstoupila v platnost v květnu 1947, právě Američané - má problémy s uplatňováním zákonů, které by umožňovaly tvrději zasáhnout proti organizovaným skupinám. Jde o to, že odborníci se obávají zejména případného zneužití těchto zákonů proti politickým odpůrcům.V USA se tento jev ukázal už na případu sekty Davida Koreshe (Respekt 18/93). Členem protivládních ozbrojených milic byl jistou dobu i oklahomský atentátník z letošního 19. dubna Timothy McVeigh (Respekt 18/95) a k útoku na vlak u Phoenixu se přihlásila zatím neznámá neonacistická skupina Synové gestapa. V USA se obvinění proti těmto skupinám vznášejí obtížně, většinou jsou souzeni pouze jednotlivci. A téměř stejně je to v zemi vycházejícího slunce.

Proces už za týden

Šókó Asahara, čtyřicetiletý, téměř slepý extravagantní vůdce Ómu šinrikjó, se podle některých zpráv doznal: prý nařídil, aby členové jeho organizace zaútočili sarinem na metro v Tokiu (předtím byl podobný čin spáchán v červnu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.