V lidových kalendářích z počátku dvacátých let se často vyskytoval obrázek, který znázorňoval atmosféru tehdejší pozemkové reformy: Český sedlák třímající vidle a pevně rozkročený nad rodnou hroudou, aby mohl čelit věčnému germánskému náporu. Možná si v takových kalendářích listoval i Josef Lux, když před dvěma týdny na sněmu Agrární komory v Olomouci přišel s nápadem, jak sprovodit ze světa chronický česko-(sudeto)německý konflikt. Recept předsedy lidovců je prostý: prodat státní půdu v pohraničí, která dříve náležela sudetským Němcům, do rukou soukromých českých vlastníků. Pak už prý „nebude se sudetskými Němci a jejich potomky o čem vést spor“.Zemitost Luxova „návrhu“ vyvolala na domácí scéně jen rozpačité mlčení. Zato mluvčí landsmanšaftu Franz Neubauer si nenechal ujít příležitost a Luxovu prostořekost odsoudil mimo jiné jako „vrchol nacionalistické zvrácenosti“.

Vlastenecký nesmysl

Ve věcném obsahu Luxovy „iniciativy“ přitom nejde o nic nového. Privatizaci půdy ve státním majetku deklaroval již před několika lety vládní program. Pozemky zdevastované hospodařením státních statků jsou pro stát leda přítěží a šanci na jejich zvelebení v dlouhodobém výhledu otevírá vskutku jedině privatizace. Originální je ovšem „vlastenecky“ laděné Luxovo zdůvodnění, v němž se vzácně snoubí politická nezodpovědnost a vychytralost s nesmyslností.Chimérická je už samotná představa, že by bylo možné jasně identifikovat a vyčlenit „sudetskou půdu“, protože v mnohdy…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte