Před čtrnácti dny, v pátek 12. května, se ceny akcií na pražské burze propadly na své historické minimum. Investoři napjatě očekávali, jakým směrem se burza vydá po víkendu: zda bude pokračovat pokles, nebo se kurzy přece jenom vzpamatují. Naštěstí nastala druhá varianta. Od pondělka začaly stoupat především ceny nejdůležitějších akcií. Během šesti obchodních seancí si burza polepšila o dvě a čtvrt procenta. Růst se však zastavil v půlce minulého týdne. Ve čtvrtek a v pátek již převládal pokles, který předchozí burzovní zisky ztenčil na polovinu.

Burzovní analytici tento vývoj vysvětlují chováním velkých investorů, kteří příliš nevěří na dlouhodobé oživení: když ceny spadly na dno, tito investoři nakupovali. Poté, co se díky těmto nákupům cenová hladina opět o něco zvedla, investoři začali prodávat, čímž dosáhli krátkodobého spekulativního zisku. Ceny akcií však kvůli vlně prodejů opět zamířily dolů. Burza tak pokračuje ve své dlouhodobé stagnaci, kdy každý nárůst je vzápětí vyvážen poklesem kurzů. Situace se nezmění, dokud velcí investoři nezačnou ve větším rozsahu do českých akcií ukládat kapitál na dobu delší než čtrnáct dní.Více vzruchu než výsledky samotného obchodování přineslo zasedání burzovní komory, které se uskutečnilo minulé pondělí. Její rozhodnutí od prvního září zcela změní burzovní trh. Dosavadní dělení na kotované a nekotované cenné papíry bude nahrazeno třemi trhy - hlavním, vedlejším a volným. Burza tak reaguje na stížnosti některých…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte