Mírový proces s Jásirem Arafátem, s jeho Organizací pro osvobození Palestiny (OOP), představuje pro Izrael velmi vážný pokus: vláda při něm experimentuje s osudem 4,5 miliónu Izraelců. Ačkoliv od jednání v Oslu uplynulo téměř 18 měsíců a od podpisu káhirské dohody o autonomii pro Gazu a Jericho již přes půl roku, Rabinův kabinet není s to vysvětlit, proč zatím nebyl dosažen uspokojivý výsledek. Opozice tvrdí a značná část národa s ní souhlasí, že současný stav je v každém ohledu zoufalejší než před jednáním v Oslu.

Hůře než za intifády

Kabinet neustále trvá na svém mottu: návrat již není možný, neexistuje jiná alternativa než pokračovat ruku v ruce s Arafátem - až k opravdovému míru s OOP. Přitom každý krok Palestinské národní správní rady - jak se nazývá Arafátova vláda - je debaklem. V politicky i hospodářsky nestabilních poměrech není ochoten investovat své peníze ani jeden z majetných Palestinců a ti z nich, kteří žijí v Americe, se nevzdávají svých pohodlných domovů a nevracejí se do Gazy. Arafát sliboval plnou zaměstnanost, budování průmyslu, nové domy a koláče pro každý den. Výstižným symbolem poměrů se však stala rozlomená betonová kostra, která se v Gaze tyčí k nebi - pozůstatek budoucího palestinského přístavu. Na jeho výstavbu ale nebyly peníze, a tak se hned po založení díla musely práce přerušit.Palestinské volby byly opět odloženy - již posedmé. Arafát je nechce, neboť se oprávněně bojí, že voliči by nehlasovali pro jeho OOP, nýbrž…

01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte