Střelba v národním parku

Armáda odmítá vydat jižní Moravu všanc nepříteli

Hlubokým kaňonem řeky Dyje se rozléhá střelba ze samopalu. „Zase si hrajou na válku,“ mračí se urostlý vousatý muž v zelené bundě. Nehtem vyrývá z kůry stromu projektil a ukazuje ho jako trofej. „Nacházíme je na neuvěřitelných místech,“ říká.Muž se jmenuje Martin Škorpík a je zaměstnancem Správy národního parku Podyjí. Hráči na válku jsou vojáci z blízké střelnice u vesničky Mašovice. Mezi oběma stranami v poslední době narůstá napětí. Správa parku se na své uniformované nájemníky dívá s nelíčeným znechucením. Podle ochránců totiž vojsko plaší zvěř, způsobuje lesní požáry, zamořuje půdu (především sloučeninami jedovatého olova). Palebný polygon pokrývá čtvrtinu území parku. Proto nelze vyloučit, že náhodná kulka zasáhne některého z turistů, kteří se zde procházejí po naučných stezkách.

Zisk a bezpečí

Střelnice je v provozu od padesátých let, vojska zde cvičila střelbu z těžkotonážních zbraní vyšších ráží. Po listopadu armáda dodržuje omezený program. Na zatravněné náhorní plošině se každé dva týdny v měsíci vojáci trefují ze samopalů do terčů podle směrnic z řídících věží. Jak vyplývá z dohody uzavřené mezi ministry Dejmalem (životní prostředí) a Dobrovským (obrana) v roce 1991, střelnice má být zrušena v březnu 1996. Toto rozhodnutí později potvrdil dokonce zákon o ochraně přírody. Znojemská posádka dnes ale odmítá cvičiště opustit."Bez střelnice nemůžeme vůbec…

38.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

38.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte