Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Když si oči myslí, že je noc

Když si oči myslí, že je noc

Samotná nálepka „UV filtr“ před šedým zákalem nechrání

Podle odhadu očních lékařů bude letos v České republice operováno přinejmenším dvacet tisíc lidí na šedý zákal. I když někteří odborníci připisují toto číslo spíše zlepšené lékařské péči, předseda Oftalmologické společnosti Pavel Kuchynka minulý v tisku oznámil, že stoupající počet případů tohoto onemocnění může být důsledkem tenčící se ozónové vrstvy. Díky úbytku ozónového obalu totiž na Zem dopadá větší množství ultrafialového (UV) záření.Ačkoli jsou názory na škodlivost UV záření pro lidský zrak rozdílné, o jednom pochybovat nelze: v rovníkových oblastech je výskyt šedého zákalu statisticky vyšší, a i v našich podmínkách je ochrana zraku vhodnými brýlemi s UV filtrem zejména v létě nutná. Pokud se ovšem někdo rozhodne koupit si dnes sluneční brýle s nálepkou „UV filtr - eye protection“, zdaleka ještě nemá vyhráno. Hrozí mu totiž jedno nebezpečí: brýle s falešnou nálepkou jsou horší, než žádné. Oko, které se díky tmavým sklům domnívá, že je tma, se rozšíří a pohltí mnohem víc slunečních paprsků, než je přípustné. Výsledek takové péče se rovná pobytu na rovníku v pravé poledne a s očima dokořán.

Šest pilných

Obchodník, prodávající „falešné“ brýle, se na rozdíl od zákazníka nemusí zatím ničeho obávat. Od letošního června se sice datuje povinnost do devadesáti dnů vlastnit k prodávanému zboží tzv. atest, který na konkrétní zásilku vystaví Státní zkušebna v…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.