Kultura Prozacu

Lék, který mění osobnost

Je Prozac k něčemu dobrý? Když se dnes ptáme po jeho kvalitách - a nemám teď na mysli jeho použití u pacientů postižených těžkou depresí, spíše jeho schopnost měnit osobnost - může to znít podobně, jako kdybychom si kladli otázku, zda bylo dobré, že Freud objevil podvědomí. Když však už o podvědomí jednou víme, když jsme viděli, jakých účinků dosahuje Prozac, je nemožné představit si moderní svět bez jednoho i druhého. Podobně jako psychoanalýza Prozac totiž ovlivňuje nejen jednotlivé pacienty, kteří jej užívají, ale působí i na současné myšlení. Časem, obávám se, dojdeme k objevu, že moderní psychofarmakologie vytvořila, podobně jako Freud ve své době, ucelené názorové klima, v němž se odehrávají naše jednotlivé životy.

Peter D. Kramer

Naslouchání Prozacu

Preparát Prozac uvedla na trh farmaceutická firma Eli Lilly v roce 1987. Od celé řady jiných antidepresiv se lišil tím, že měl relativně méně vedlejších nepříjemných účinků (sucho v ústech, zadržování moči, bušení srdce), podobně jako ostatní byl účinný zhruba v 65 - 70 procentech případů, všechny však od počátku převyšoval v jednom: při uvedení na trh jej provázela reklamní smršť, zdůrazňující jeho přednosti. Byla účinná: lékaři jej začali předepisovat častěji než jiné preparáty.Dnes patří Prozac mezi deset nejprodávanějších léků světa. Podle Wall Street Journalu se ho loni prodalo za miliardu a 300 miliónů dolarů, což je proti…

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte