Ozónová díra nad střední Evropou

Minulé pondělí oznámilo ekologické hnutí Duha,že od 15.ledna se ozónosféra nad územím České republiky ztenčila o 20 až 30 procent. Přitom podle ekologických aktivistů je úbytek o padesát procent již označován jako ozónová díra.Vycházeli z údajů Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové. Vedoucí tamního solárního a ozónového oddělení Karel Vaníček nápadný úbytek ozónu nad střední Evropou potvrdil. Publikovaná čísla platila devět dnů. Po třiadvacátém lednu přinesl severní vítr do střední Evropy studený vzduch. Ten obsahuje více ozónu, a tak se deficit vyrovnal. V polovině minulého týdne nepřekročil tři procenta.

Jako v Africe

Dr.Vaníček však odmítá definici „ozónové díry“ padesátiprocentním úbytkem ozónu. „tento výraz má smysl,“ říká, „pokud se jedná o prostorově zřetelně vymezenou oblast, ve které je ozónová vrstva výrazně zredukovaná vůči svému okolí, I když je úbytek menší - třeba 20 nebo 30 procent."V lednu se tedy nad střední Evropou vytvořila skutečná "ozónová díra“. Lidskému zdraví to však údajně nebylo nebezpečné, protože v zimně je slunce na obloze nízko. Naopak v létě (nebo v březnu a dubnu při sněhu na horách) by takový úbytek mohl uškodit. Tehdy by totiž intenzita biologicky nebezpečného ultrafialového záření dosáhla hodnot běžných v tropickém pásmu. Pro nás nejsou takové dávky přirozené a mohlo by pravděpodobně dojít k poškození imunitního systému. Tak velký úbytek ovšem ještě nebyl v letních…

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte