Vyplatí se okrást stát?

Propad daně z přidané hodnoty za poslední dva měsíce se blíží pěti miliardám

„Nejen, že se berňáky chovají slušně a vstřícně k malým neplatičům,“ říká podnikatel M.S., „ale často mi připadá, že některé velké ryby nechávají plavat.“ Podnikatelé mohou mít i jiné zkušenosti, většinou se ale shodují v tom, že přístup finančních úřadů vůči plátcům daní je dosud shovívavý. Začátkem roku, při zavádění nové daňové soustavy, to bylo pochopitelné. Některé finanční úřady se ale k podnikům a podnikatelům chovají laskavě i ve druhé polovině roku. Bez ohledu na to, že v srpnu se u daně z přidané hodnoty vybrala polovina předpokládané částky a v září namísto sedmi necelých pět miliard korun.„Jednoznačně se uvolnila kázeň,“ říká místopředseda rozpočtového výboru českého Parlamentu Libor Novák st. (ODS).

Za republiky se razítkovalo i prase

Na otázku, jakým způsobem lze daň z přidané hodnoty obejít, se několik podnikatelů a daňových poradců shodlo na třech nejrozšířenějších. Tím prvním se podnikatel placení nevyhne, ale může je odložit, vybrat si termín, který se mu víc hodí. Stačí posunout datum dne, ve kterém dostal poštou fakturu. Druhá metoda je v souladu se zákonem o dani z přidané hodnoty. Vychází z toho, že většina zboží se zdaňuje třiadvaceti procenty, většina služeb pěti. Běžné se používá ve stavebnictví a například při prodeji a montáži satelitních antén. Podnikatel nakoupí anténu s třiadvacetiprocentní daní. Zákazníkovi…

43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte