Rozpočet 1994 - na startu schvalovacího maratónu

Vláda nechce žít na dluh

Ekonomičtí ministři vypracovali návrh rozpočtu na rok 1994. Patnáctého září bude tento materiál projednávat vláda, nejpozději na konci září pak přijde návrh do rozpočtového výboru Parlamentu. Protože se jedná o vnitropolitickou událost číslo jedna, může se schvalovací řízení ve Sněmovně táhnout delší dobu. Podle kabinetního návrhu je rozpočet stavěn jako vyrovnaný. Na ministerstvu financí se už sešly požadavky jednotlivých resortů. Všechny dohromady převyšují odhadované možnosti státní pokladny o více než dvacet šest miliard korun.

Jak sestavit státní rozpočet

Na základě celkové filozofie hospodářské politiky státu musí vláda učinit základní rozhodnutí: zda vytvářet rozpočet přebytkový, vyrovnaný, nebo deficitní. V rámci restriktivní politiky a boji proti inflaci nepřipadá u nás v úvahu deficitní rozpočet (do oběhu se pouští více peněz než se v národním hospodářství vyprodukuje a dluh je pak nutno v dalších letech splácet). Proto je rozpočet na rok 1994 navržen jako vyrovnaný. To je přesto oproti letošnímu roku jisté uvolnění. Na ministerstvu financí se totiž předpokládá, že rozpočet pro letošní rok skončí s přebytkem 2–3 miliard korun. Ten byl ovšem plánován s výjimečnou opatrností: kabinet nemohl vědět, co všechno se přihodí během zániku federace a jaký bude výnos z nově zavedených daní.Rozpočtová disciplína naší vlády je v Evropě ojedinělá, a to je jistě…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte