Atilla, meč boží

Maďarsko riskuje odklon od realistické politiky

Stává se už pomalu tradicí, že váha té či oné události maďarského veřejného života se měří podle toho, nakolik se příslušné datum blíží 20.srpnu - dnu svatého Štěpána, nejvýznamnějšímu státnímu svátku. Nikoliv náhodou se s tímto datem pojil loňský pamflet Istvána Csurky, který vlastně zahájil vnitřní rozklad Maďarského demokratického fóra (MDF) a ve svém důsledku prakticky roztříštil kdysi tak sebevědomou vládní koalici. Letošní srpen v Maďarsku lze charakterizovat třemi slovy: Attila (či, jak bude níže vysvětleno, Atilla), Balatonszárszó a Horthy.

Atilla a Ježíš Kristus

Začněme Bičem božím, jenž - přejmenován na meč boží - je titulní postavou rockové opery skladatele Levente Szörényiho, jednoho z pilířů a průkopníků maďarského beatu, kdysi člena legendární skupiny Illés. Řeklo by se, že rocková opera není žádné politikum. Omyl, neboť „Atilla, meč boží“ je mnohem více politikou než zpěvohrou. Čtenář však musí nejprve vědět, že první opera téhož autora, pojednávající o králi Štěpánovi, se stala prvořadou kulturní událostí v Maďarsku roku 1983 - na počátku konce reálného socialismu. Příčinou nebyly jen umělecké kvality, ale přinejmenším stejnou měrou i obsah: Štěpán vystupuje jako státník řešící dilema mezi tradicionalismem a modernismem, musí se rozhodnout, zda i za cenu násilí a počátečního nepochopení zvolí pro své poddané křesťanskou Evropu, nebo zánik. K úspěchu díla…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte