Soutěž proti ochraně

V Kodani se mluvilo hlavně o ekonomice

Přibližně měsíc po referendu o maastrichtské dohodě se na Dánsko opět upřela pozornost Evropy, když se 21.-22. června v Kodani uskutečnila schůzka vrcholných představitelů západoevropské dvanáctky. Nejzávažnějším evropským problémem je dnes bezesporu situace v bývalé Jugoslávii a účastníci summitu mu také věnovali nejvíce času. Jednání však nepřineslo v podstatě nic nového a zařadilo se do dlouhé řady podobných akcí, na nichž státy Evropského společenství demonstrují svoji neschopnost. Poté, co představitelé ES konstatovali, že Vanceův-Owenův plán ztroskotal, stojí ES zjevně bez jasné společné strategie v otázce války v Bosně. Tento fakt je nejen tragický pro bosenské Muslimy, ale zároveň ukazuje, jak utopické jsou plány na akceschopnou Evropskou unii se společnou zahraniční a bezpečnostní politikou. Postoj ES zároveň dává jasný signál všem potenciálním agresorům, že se vyplatí ignorovat existující hranice a pošlapávat lidská práva.

Bez konkrétních receptů

Jen o málo lepší výsledky přinesl summit v ekonomické oblasti, přestože podle slov dánského premiéra Poula Nyrupa Rasmussena se nikdy dřív na vrcholné schůzce o hospodářství tolik nediskutovalo. Nikdo nepochybuje o tom, že ekonomika ES je v krizi: podle půlroční zprávy, kterou týden před kodaňskou konferencí zveřejnila Komise ES, čeká letos země Společenství poprvé od roku 1975 hospodářský pokles (hrubý domácí produkt by se měl…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte